Yumuşak saçlar için bakım önerileri

Kadınların en çok dikkat çeken aksesuarı olan saçlarının güzel görünmesi büyük önem taşımaktadır. Her kadın, parlak ve yumuşak saçlara sahip olmak ister. Sanıldığının aksine, yumuşak saçlara sahip olmak o kadar da zor değildir.
Yumuşak ve çabuk şekil alan saçlara sahip olmanın ilk kuralı, düzenli ve sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmaktadır. Besinlerden alınan vitamin, saçların beslenmesinde de etkili olduğundan, vitamin içeriği fazla olan meyve ve sebze tüketimini atlamamak gerekir. Bunun yanı sıra, saçların temizliği ve bakımı için kullanılan şampuan, saç kremi gibi ürünler olabildiğince saçın yapısına uygun ve doğal içerikli olanlardan seçilmeli ve saç maskeleri ile saçın nem dengesini korunmalıdır.
 
Özellikle kuru saçlara sahip olan kadınlar tarafından, sıkça kullanılan bakım ürünlerinden biri olan bitkisel yağlar, saçlara nem kazandırarak, daha yumuşak ve parlak olmasını sağlamaktadır. Zeytinyağı ve badem yağı, en etkili sonuç veren doğal yağlara arasında yer almaktadır.  Bu yaları saç derisine masaj yaparak uygulayarak 1 saat bekledikten sonra durulamak, bakım süreci için yeterli olacaktır. Yıpranmış ve kurumuş saçları yumuşatmak için, bu doğal yağların içerisinde eczanelerde satılan E vitamini kapsüllerinden konularak, daha yoğun etkili bir bakım yapılabilir.

Saçların yumuşaklığını kaybetmesi, beslenme yetersizliği ya da bakım eksikliği kadar, kepek nedeniyle de olabilmektedir. Saçların kuru ve cansız görünmesine neden olan kepek problemi için özel şampuanlar kullanılarak, saçların eski yumuşaklığına kavuşmasını sağlamak mümkün olabilmektedir.