Uzun ve Sağlıklı Saçlar

Güzellik ve bakım konuşmalarında yer alan konulardan biridir saç uzatmak. Kimisi der ki benim saçlarım çok çabuk uzuyor ama kısa saç sevdiğim için kestiriyorum, kimi bayanlar da der ki benim saçlarım yavaş uzuyor ama uzun saç sevdiğim için bekliyorum. Başka bir hanım da der ki bazen saçların sağlıksız olduğu için yavaş uzuyor. Kesinlikle doğru bir tespittir bu.

Saçların uzamamasının altında yatan temel neden saçların sağlıksız olmasıdır. Gerekli saç bakımı yapılmayan ve belli zamanlarda kesim işlemi görmeyen bakımsız ve sağlıksız saçların uzaması daha fazla zaman alır. Saçlarınızın uzamasını istiyorsanız saçlarınıza gerekli özeni göstermelisiniz. Saç kırıkları saçların uzamasına engel olan sorunlardan bir tanesidir. Bu yüzden belli aralıklarla saçlarınızındaki kırıkları aldırmaya özen göstermelisiniz. Saçlar C vitamini ile de beslenirler. Bu yüzden saçlarını uzatmak isteyen bayanlar C vitamini olan sebze ve meyveleri tüketmeye de özen göstermelidir. C vitamini dışında B vitamini de saçların uzamasına yardımcı olmaktadır.

B vitamini için ise süt,et ve balık tüketimi gerekmektedir. Saçlarınızın uzamasını istiyorsanız fakat diğer bayanlara oranla saçlarınız daha yavaş uzuyorsa siz de sağlıksız saçlara sahipsiniz demektir. Saçlarınıza gerekli özeni göstermelisniz. Bunun için de saçınız için kullandığınız kozmetik ürünlerin çok fazla kimyasal madde içermemesine dikkat etmelisiniz. Çünkü kimyasal maddeler de saçınıza oldukça fazla zarar vermektedir. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmanız artık çok kolay.