Uzun ve sağlıklı saçlar için öneriler

Uzun ve sağlıklı saçlar hepimizin ortak isteğidir. Oysa hepimiz de saçımızın yavaş uzamasından şikayet ederiz. Bu bazen beslenmeyle ilgili bazen de genetiktir. Bizim de boya ve fönle buna katkımız azımsanamaz. Sonuç olarak da yıpranan saçın uzaması zorlaşır. Saçlarımızın uzun ve güzel görünüme sahip olması için öncelikle sağlıklı olması gerekir.
 
Sağlıklı saçların temeli saç köklerinden başlar. Öncelikle ilk öneri saçınızı 2 günde bir yıkamanız. Daha sık yıkandığında saç köklerinde kuruma olabilmektedir. Saçlarımızı uçlarındaki kırıklardan kurtarmalıyız. Yanlış yapılan saç bakımı da saç köklerini kurutabilir. Kimyasal saç bakım ürünlerinden uzak durmanız daha doğru olur. Bunun yerine doğal olan ürünleri tercih etmekte fayda vardır. Hatta bazı reçeteleri evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Avakado ile hazırlayacağınız maske hem saçınızın uzamasını hem de sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Yumurta barındırdığı protein ile saç tellerinizi besleyerek sağlıklı bir görünüm vermektedir. Yine hindistan cevizi yağı saçlarınıza gerekli olan nemi sağlayacaktır. Tatlı badem yağı da yine saç uzatan doğal bir yardımcıdır. Saçınızı güçlendirerek kırılmasını önler, daha sağlıklı uzamasını sağlar. İçinde barındırdığı sülfürle sarımsak ta yine doğal yardımcılarımızdan olmakta. Saç uzamasında yardımcı olduğu gibi dökülmelerde de etkili olduğu biliniyor. Yumurta akı ve birkaç damla zeytinyağı kullanarak bile saçınız için harika bir maske hazırlayabilirsiniz. Yine yumurta ve tatlı badem yağı kullanarak saçınızda bir kaç saat bekletmeniz yeterli olacaktır.  

Bunların dışında sağlıklı beslenerek yapmış olduğumuz bakımı destekleyerek daha kalıcı sonuca ulaşabiliriz. Beslenmenizde taze sebze, meyve ve yumurtaya daha fazla yer vererek, bol su tüketerek de saçlarımızın daha güçlü bir yapıda olmasını sağlayabiliriz. Uzun ve sağlıklı saçlar için yapmanız gereken bu kadar basit.