TÜRBANLI BAYANLARDA SAÇ BAKIMI

Saçların maruz kaldığı dış etkenlerin, onlar üzerinde nasıl etki yaptığı ve bu şekilde saçlara değişik şekillerde zarar verdiği bilinmektedir. Bu konunun tam tersine, bir de saçların tamamen örtülmesi durumunda da saçların olumsuz şekilde etkileneceğini söylemek mümkündür. Özellikle türban kullanan bayanlar, saçlarını günün büyük bir bölümünde örtmek durumunda kalırken, saçların bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilendiğini söylemek gerekir.

Kapalı ortamda en çok şikâyet konusu olan kaşıntı, türbanlı bayanlarda saç bakımı konusunun merkezine oturmuş ve bununla birlikte saçların güneşten aldığı vitaminlerin de saçlara takviye olarak verilmesi zorunlu bir bakım unsuru olmuştur. Zeytinyağı ve bademyağı gibi zengin içerikli maddelerin kullanıldığı organik kürler ise saç bakımında en olumlu sonucun ortaya çıktığı kullanım durumları olarak, uzmanlar tarafından da kabul görmüştür. Vitamin ve minerallerin saçları kökten uca kadar besleme özelliğine sahip olması, insanları bu yönden zengin olan uygulamalara yönlendirmiş ve saçların daha sağlıklı olması için yeni yöntemler deneme konusunda cesaretlendirmiştir.

Türbanlı bayanlarda saç bakımı konusu özellikle bizim ülkemizde de çok fazla üzerinde durulan bir konu olurken, bunda muhafazakâr yapıdaki toplumun çok büyük katkısı olmuştur. 1 çorba kaşığı susamyağı, aynı miktarda zeytinyağı ve badem yağı, küçük bir cezvede karıştırılarak su ile birlikte ılık bir karışım haline getirilirse, elde edilen kür sayesinde saç diplerinde oluşan kaşıntıların önüne geçilmiş olur. Karışımın klasik şekilde saça yedirerek uygulamasını da unutmamak gerekir.