Saçların yağlanması nasıl engellenir?

Saç yağlanması, asıl olarak, saç derisinin yağlanmasından kaynaklı bir durumdur. Normalde, saçların temizlenmesinde, saç derisindeki yağın tamamen yok olmasına neden olmamak, saçın sağlığı açısından önemli olsa da;  saçtaki aşırı yağlanma kişileri rahatsız eden bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, aşırı saç yağlanması, saç dökülmesine de neden olmaktadır.
 
Saç yağlanmasının kozmetik ya da hormonal açıdan farklı nedenleri olabilmektedir. Bu nedenle, ilk olarak yağlanma sorununun kaynağına dikkat etmekle işe başlanmalıdır.
 
Saçların yağlanmasına neden olan faktörlerin başında stres yer almaktadır. Stres sonucu, saç derisi daha fazla yağ salgılar. Ek olarak, tüketilen yiyecek ve içecekler de, saç yağlanmasına sebep olabilmektedir Bu açıdan, saç yağlanmasını önlemenin en etkili yolu, sağlıklı beslenmek ve stresten uzak durmaktır.
 
Saçların yağlanmasını engellemek için, kozmetik açıdan yapılması gereken ilk şey aşırı yağlanan saçlara özel bir şampuan kullanılmak olmalıdır. Diğer yandan, aşırı sıcak su, saç derisinin daha fazla yağlanmasına neden olduğundan, saçların ılık su ile yıkanması, yağlanmayı kontrol altın alacak bir diğer durumdur.

Fön ve maşa aletleri gibi ısı ile saç şekillendiriciler, saç derisinin daha fazla ısınmasına sebep olarak, yağlanmayı arttırır. Bu yüzden, bu tarz aletleri mümkün olduğunca kullanmamak faydalı olacaktır. Ek olarak, sprey, jöle gibi saç şekillendirme ürünlerinin saç diplerinde kullanılmaması gerekmektedir. Gün içerisinde sürekli olarak el ile saçlara dokunmak ve çok fazla saç taramak ta yine saçların yağlanmasına neden olmaktadır. 
 
Saç yağlanmasını engellemek için saç bakım kürleri de faydalı olmaktadır. Bu kürler, saç derisinin yağ dengesini düzenleyici yapıda olmalı ve düzenli olarak uygulanmalıdır.