SAÇLAR YAZIN DAHA HIZLI MI UZAR?

Saç uzaması genelleme yapılacak olursa 3 günde 1 mm uzama gösterir. Bu ortalama bir büyüme hızı olup, bu hızı etkileyen pek çok farklı faktör vardır. Bu faktörler içinde mevsimlerin olup olmadığı ise çok uzun zamandan beri bir tartışma konusu olmuştur. Bu tartışma ile birlikte insanların sıkça sorduğu saçlar yazın daha hızlı mı uzar sorusu ile karşılaşmak kaçınılmaz olmaktadır. Aslında yazın bazı faaliyetlerin artması bu ekstra uzamada etkili olabilmektedir. En başta sık yıkanan saçların yıkanmayana göre % 30 daha fazla uzuyor olması bile yaz mevsimini bu konuda avantajlı konuma taşımaya yetmektedir.
     
Duş alma ve yıkanma konusunda insanların tercihleri arasında fark olsa da yaz aylarında tüm insanların su ile daha barışık olduğunu söylemek mümkündür. En azından serinlemek adına insanların saçını ıslatması ve su ile girdikleri etkileşimlerin daha fazla olması, yaz aylarında saç uzamasında ortalama % 20’lik bir fazlalığın olduğunu bize istatistiki bir bilgi olarak vermektedir. Kışın havanın biraz daha soğuk olması insanların cesaretini nispeten kırarken, saç yıkama konusunda insanların yaz mevsimini tercih etmesinin makul bir tercih olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür.

Güneş aslında çok önemli bir vitamin kaynağıdır. Kışın havalar kapalı iken, saçların şapka ile örtülmesi de az olan güneşin saçlarımıza ulaşmasını tamamen önler. Hangi açıdan bakarsak bakalım, yaz mevsiminin saç uzaması konusunda avantajlarla dolu bir dönem olduğunu söylemek mümkündür.