SAÇINIZ NEDEN DÖKÜLÜR?

Saç neden dökülür? Evet, saçın dökülmesini tetikleyen pek çok değişik neden vardır. Bunlar içinde en çok bilinen ve önüne geçilmesinin mümkün olmadığı faktör olan kalıtımsal neden, ailede bu sorunla karşı karşıya olan insanların genlerinden kaynaklanan dökülmedir. Genelde daha genç yaşta kel kalmaya yol açan bu sebep, insanların görüntüsünde istenmeyen bir değişime yol açarken, aynı zamanda onların öz güven kaybına da neden olarak, oldukça etkili ve istenmeyen bir sonuca neden olabilir.
 
Eğer kendimize genetik faktör dışında saç neden dökülür diye soracak olursak, bu duruma neden olan farklı nedenleri de görürüz. Saçlarımızın gür ve dolgun olduğu esnada onların kıymetini bilmeden yaptığımız ve kendimizi daha güzel görmek için yapılan uygulamaların da bazen olumsuz sonuçlara yol açtığını söylemek mümkündür. Dengeli ve düzenli beslenmeye önem vermemek ve bu yolla saçımızın ihtiyaç duyduğu gereksinimleri vücuda almamak konusu da bu dökülmelere neden olan konular arasındadır.

Saç bakımı olarak bilinen pek çok yöntem de aslında zaman içinde aleyhimize işleyen bir süreci tetikleyebilir. Saç boyama sık fön çekme ve bilinçsiz olarak kullanılan saç bakım setleri de bir anlamda saça zarar veren unsur oluşumunda etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Henüz saçlarımızı kaybetmeden önce en basit gibi görünen şampuan kullanımını bile gözden geçirmeli ve ilerde doğması muhtemel sorunlardan kurtulmalıyız. Alacağımız şampuanların içeriğinin saçlarımıza uygun olup olmadığını inceleyerek bu işe başlayabiliriz.