SAÇIN YAPISI

Çıplak gözle sadece siyah bir kıl olarak görülen saçlarımız, aslında son derece karmaşık ve mükemmel bir yapıdan oluşmaktadır. Deri altında yer alan kök kısmında biraz daha kalın olmakla beraber, uzama yönüne göre incelen bu saçlar, insan vücudunun canlı dokularla desteklediği bir sistemli organ şeklidir. Saçı bir odun şekline benzetmek mümkündür. İç içe 4 katmandan oluşan saç telleri, sıra ile kütikül, korteks, medula ve CMC denen katmanların birleşmesi ile oluşur. Bir ağaç gövdesini andıran saçın yapısı, beslenme şekli ile de ağaca benzerliği ile dikkat çeker.
 
Bir bitki kökünü andıran saç kökleri de uzamanın ve saçın dayanıklılığının da kaynağı olarak görülebilir. Buradan aldığı enzim ve mineralleri daha üst kısma taşıyan saç kökleri, bu sayede saçların beslenmesini de sağlayan çok önemli bir görev üstlenir. Yardımcı etken konusunda yapılan çalışmalarda, saç bakımı için kullanılan malzemelerin, yalnızca saç kökünden değil, saçın her noktasından girişine neden olur ve bu sayede en kısa süre içinde bakım gerçekleştirilmiş olur. Saçın yapısı ne kadar iyi anlaşılırsa, bakımı da o derece başarılı sonuç verir.

Saç kökünün içine giren papilla kısmı, alt taraftan matrix denen uzantı ile bağlanırken, bu Sistem sayesinde saç beslenmesi sağlanıp, sürekli olarak yeni keratin yapısı oluşturulur. Mikroskop gibi yardımcı bir aracın keşfi, saçların bakımının da daha bilimsel yollarla yapılmasına neden olmuştur.