SAÇIN UZAMASINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

Bitkileri göz önüne alacak olursak,  onların sağlıklı şekilde büyümesi için toprak, su, gübre ve diğer zengin mineraller gerekmektedir. İnsan saçının da bitkilere gibi bazı ihtiyaçları olup, bu ihtiyaçlar giderildiği sürece çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüdüğünü görmek mümkündür. Saçın ana maddesi olan keratin, insan vücudunda üretilen bir maddedir. Saçların da ana maddesi olan bu keratinin, düzenli bir saç büyümesinde çok önemli bir etkisi vardır.
 
Saç uzamasına etki eden faktörler arasında yer alan keratin üretimi için, insanların evvela beslenmelerine dikkat etmeleri ve bu sayede gerekli saç uzamasının önünü açmaları gerekir. Saça maske ya da kür olarak uygulanan zeytinyağı, yumurta, havuç ve buna benzer bitkilerin gıda olarak tüketilmesi de olumlu sonuç verme anlamında çok önemli konuların başında gelir. Ailesinde erken yaşta saç dökülme problemi olan insanların saçları belki erken dökülecektir fakat bu tür hassas uygulamalar sayesinde bu dökülme süreci uzatılabilir.

9 günde 3 mm büyüyen saçların, bu büyüme potansiyelini artırmak, günlük saç yıkama işlemi ile de yakından ilgilidir. % 25 ila 30 gibi bir nispetle saç uzaması artmasında, saç yıkama işleminin önemini de unutmamak gerekir. Mağaza vitrinlerini süsleyen yüzlerce farklı şampuan seçeneği içinde saç besleyici ve çabuk uzman etkili şampuanların tercihi de bu alanda etkili bir yöntem olarak görülmelidir. İmkânlar el verdiği sürece kaliteli ve değişmeyen bir şampuan kullanımının daha olumlu sonuç verdiğini de unutmamak gerekir.