SAÇ YAŞLANMASI

Genetik etkilerin insan vücudunda kendini göstermesi zaman alabilir. Saç yaşlanması da pek çok faktörün sebep olduğu ve hanımlarda daha çok menopoz, erkeklerde ise 25 ila 30 yaşları arasında ortaya çıkan sorunların kaynağı olarak görülebilir. Saçların beyazlaması, dökülmesi, daha güçsüz görünmesi ve parlaklığını yitirmesi şeklinde görülen özellikler bu yaşlanmanın en çok görülen belirtileri olmuştur. Zamanla saç bakımı adına yapılan uygulamalar ki bunlar içinde en çok sorun teşkil eden saç boyama işlemidir, bu tür bakım işlemlerinin zaman içinde saçın yaşlanmasını hızlandırdığını söylemek mümkündür.
 
Sağlıklı ve genç bir insanda saç dökülmesini karşılayacak şekilde sürekli olarak yeni saç tellerinin çıktığını görebiliriz. Zaman ve yaş ilerledikçe insan vücudunda olağan şekilde gerçekleşen fonksiyonlarda da değişiklikler olurken, bu yeni saç çıkma işi de sona erer. Saç yaşlanması konusunda bu tür etkenler bir araya gelince saçlar beyazlar, daha seyrek ve cansız saçlar bu yaşlanmanın en belirgin etkileri olarak ortaya çıkar. Saç uzama oranı da zamana bağlı olarak azalırken saçların kendini yenileme şansı da zamanla birlikte ortadan kalkar.

Saçlarda genetik faktörün etkisi çok belirgin şekilde yaşanırken, saçlarda kaybedilen özelliklerin tekrar yerine gelmesi de söz konusu olmaz. Saçların uzun yıllar sağlıklı olabilmesi ve yaşlanma etkilerini daha geç yaşaması için, ,insanların daha genç yaşlarda saçlarına önem vermesi ve bakım malzemesi olarak en sağlıklı içerikli uygulamaları kullanması gerekir.