Saç uzatan havuç maskesi

Saçlar, görünüşü etkileyen en önemli unsurlardır. Bu açıdan, gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak, özellikle bayanlar için, çok önemli olmaktadır.
 
Bayanlar genel olarak, uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak isterler. Bu nedenle, saçlarını uzatmak için çeşitli bakımlar ve kürler uygulayarak, saçın uzama sürecini hızlandırmaya çalışırlar. Bu kürlerden biri de, havuç maskesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Havuç maskesi, saç uzatmak için kullanılan bakım maskeleri arasında, en çok kullanılan ve oldukça etkili olan bir maskedir. Kolayca bulunabilecek malzemelerle ve pratik bir şekilde hazırlanabilen havuç maskesi, havucun içeriğinde yer alan A vitamini ile saç derisini ve saç köklerini güçlendirirken, saçın uzamasında etkili olan keratin içeriğiyle de, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır.
 
Havuç maskesini hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 2 adet orta boy havuç, 1 yumurta ve 3 su bardağı su olarak sıralanabilir. Maskenin yapılışında ilk olarak, havuçlar yıkanıp rendelenir. Kaynayan 3 su bardağı suyun içerisine rendelenen havuçlar atılır ve bu karışım yaklaşık 25 dakika kaynamaya bırakılır. Sonrasında suyu süzülen havuçlar yumurta ile çırpılır ve maske hazırlanmış olur.

Hazırlanan havuç maskesi, diplerden başlayarak, saçın her yerine sürülür.  Ardından bir bone ile saçlar kapatılır ve bu şekilde 1, 5 saat kadar beklenir. Daha sonra saçlar ılık su ve şampuan ile temizlenir. Maske içeriğinden daha etkili sonuçlar alabilmek için, bu maskeyi haftada bir uygulamak daha yararlı olacaktır.