SAÇ NEDEN YIPRANIR?

Güzelliğin ve sağlığın çok önemli bir göstergesi olarak kabul edilen saçlar, bulundukları konum itibarı ile pek çok güçlükle mücadele etmek zorundadır. Vücudumuzun açık yerinde olması ile beraber en başta zorlu hava koşullarının ilk olarak etkilediği saçlarımız, hava şartlarından başka sorunlarla da mücadele içindedir. Soğuk kış günleri ve özellikle rüzgâr, saçlarımızın en belli başlı düşmanları arasında görülürken, güneşin de çoğu zaman saçlarımıza zarar veren bir unsur olduğunu söylemek mümkündür.
 
Saç neden yıpranır sorusunun cevapları içinde her ne kadar dış etkenler gelse de iyi niyetli olmasına rağmen, insanların bakım adı altında yaptığı pek çok uygulamanın da bu kötü etkilenmeye sebep olduğunu söylemek mümkündür. İçinde kimyasal bileşenlerin bulunduğu saç bakım ürünlerinin, zaman içinde ortaya çıkan yan etkisini de unutmamak gerekir. Bu durumu görüp te yeni ve organik saç bakım yöntemine yönelen insanların da, fazla uzun süreli kür kullanımlarında saçların zarar görmesine neden olacağını unutmamak gerekir.

Saç bakımı ve şekil verme adına yapılan başta fön ve sprey kullanma gibi işlemler de saç neden yıpranır sorusuna cevap oluşturacağını unutmamamız gerekir. Saçı besleyen ve bakımını yapan karışımlardan oluşan şampuanlar, aslında çok uzun süreli araştırmalar sonucu ortaya çıkan formüllerden oluşmuştur. Şampuan kalitesi ne olursa olsun, kullanım aralığı ve miktarına dikkat edilmeden düzenli ve doğru oranlı kullanılmadığı zaman, saça yarardan çok zarar verecektir.