SAÇ NEDEN KEPEKLENİR?

Saç kepeği olarak bilinen ve çoğu insanı çok fazla rahatsız eden bu konu, aslında sanıldığı gibi bir saç rahatsızlığı değil, bir cilt rahatsızlığı olarak görülmelidir. Kuruyan ve çatlayan, bununla birlikte pul pul olup dökülen saç derileri bizim anladığımız dilden kepeği oluşturur. Bu sıkça rastlanan ve insanları çok rahatsız eden sorun, bazı uygulamalar ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Saç neden kepeklenir evvela bu konu üzerinde duran saç bakım uzmanları, bu sorunu gidermek adına içinde havuç özü bulunan kepek şampuanları üreterek, sorunu kolayca çözme yoluna gitmişlerdir.
 
Havuç bitkisinin saç ve saç derisine olan faydaları saymakla bitmez. Saç neden kepeklenir diye geniş açıdan yapacağımız değerlendirmelerde B vitaminlerinin eksikliğinin bu süreci tetiklediğini görebiliriz. B vitaminlerinin değişik çeşitleri bakımından son derece zengin olan havuç bitkisinin, şampuan içeriği dışında da küt hazırlama yöntemi ile kepeğe karşı en etkili yöntemler içinde başı çektiğini söylemek mümkündür. Zeytinyağı havuç ve yumurtanın büyülü buluşması, ona ilave edilen su ile karışınca tam da istenen koruyucu karışım elde edilir.

Saç bakımı için oluşturulan kürlerin, her zaman faydalı olabilmesi için kullanım konusundaki ölçü ve zamanlamaların da çok iyi ayarlanması ve insanların bu ayarlamalara uyması gerekir. Saç bakımının sihirli çözümü olan ve her anlamda insana olumlu etkisi ile ön plana çıkan havuç, kepeğe karşı yürütülen mücadelede de başrolü almıştır.