SAÇ KAÇ GÜNDE NE KADAR UZAR?

Saç bakımı gibi insanlar için son derece önemli konuda değişik uygulamalara girmeden önce saçlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Saçları daha kısa süre içinde daha fazla uzatma çalışması yapmadan önce normal saç kaç günde ne kadar uzar? Bunu çok iyi bilmek gerekir. Her insanın anatomik ve metabolizma yapısı farklı olduğu için, saç uzaması gibi konularda alınan ölçü esasları, daha çok ortalama üzerinden yapılır. Bu konuda en bilinen ve herkes tarafından kabul edilen ölçü ayda 1 cm olandır ki bu da yıllık yaklaşık 12 cm saç uzaması demektir.
 
Saç uzamasında etkin yardımcı faktörler devreye girdiğinde bu belli oranda görülen ölçülerde değişim gözlenir. Normal olarak günde % 0,33 mm uzayan saçlar, herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece yıllar boyunca bu büyümesini devam ettirir. 10 yıl boyunca hiç kesilmemiş bir saçın ise 1 metreden nerede ise 20 cm daha uzun bir saç oluşumuna imkân tanıdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bazen gördüğümüz ve ilgimizi çeken bel seviyesine kadar uzanan saçlar da yaklaşık 7 ila 10 yıl arası bir süreci geçtikten sonra mevcut uzunluğuna ulaşır.

Bir insanın saç şekli ne ise yeni çıkan saçların da aynı özelliği taşıdığını söylemek mümkündür. Yeni çıkan saçların daha bakımlı ve dolgun olması ise uygulanacak ve geçerliliği olan organik kürler ile desteklenebilir. Bu sayede daha sağlıklı ve daha çabuk uzayan saçlara sahip olmak mümkün olabilir.