SAÇ BEYAZLAMASINI ÖNLEYİN

Saç beyazlaması her insan için olağan bir sürecin yaşanmasıdır aslında. Her ne kadar doğal olarak saçların beyazlanması normal karşılansa da insanların bu süreyi uzatması ya da kısaltması belli oranda kendi elindedir. Kalıtımsal olarak bazı insanlar için çok genç yaşlarda yaşanabilen bu olay, bazıları için çok geç yaşlarda oluşabilen bir değişikliktir. Saç beyazlamasını önleyin çünkü bunun yolları mevcuttur. Saça renk veren hücreler, özellikle fazla sıcak su kullanımı ile daha çabuk özelliğini yitirirken, saç yıkamada fazla sıcak su kullanımından uzak durmak, saçlarınızın daha geç beyazlamasına önemli katkı yapabilir.
 
Saç için çok önemli maddeler olan bakır, demir ve iyot gibi maddelerin vücutta eksikliği, saçın daha çabuk beyazlamasında etkin bir rol oynar. B vitamin çeşitleri de keratin yapı için çok önemli olup, bu vitaminlerin eksikliği de saçın beyazlaşmasına katkı yapan faktörler arasında yer almaktadır. Eğer beyazlama süreci başlamış ise o zaman A, E ve C vitaminleri ile birlikte ekşi besinlerin tüketimini artırmak, bu sürecin yavaşlamasına olumlu etkide bulunacaktır. Balık, yeşil sebze ve bununla birlikte havuç tüketiminin, saçların bütün sorunlarına çok iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir.

Yaşlılık aslında insan vücudunda pek çok şeyin tükenmeye doğru gittiği bir dönemdir. Saça rengini veren maddeleri korumak ise saçların daha uzun süre siyah kalmasına neden olacağı için, hayatın her döneminde alınan gıdalara dikkat edilmesi gerekir.