Saç bakımında kullanılması gereken ürünler nelerdir?

Saçlar, görünüşü tamamlayan en önemli aksesuarların başında gelmektedir. Özellikle, kadınlar için çok daha önem taşıyan saçların güzel, canlı ve sağlıklı görünmesi için saç bakımına özen göstermek gerekir.
 
Saç bakımında, farklı nitelikte bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu ürünlerden ilki, hemen hemen herkesin bildiği ve kullandığı şampuanlardır. Şampuan, saçı temizleyerek, saç derisinde yer alan gözeneklerin açılmasını ve nefes almasını sağlar. Bu açıdan, şampuanlar, saç bakımının temelini oluşturmakta olup, şampuan seçiminde, şampuan içeriğine dikkat etmek önem taşımaktadır.
 
Saç bakımında kullanılması gereken bir diğer ürün saç kremidir. Şampuan sonrası kullanılan saç kremleri, saçın daha yumuşak ve parlak olmasını sağlayan saç bakım ürünleridir. Bunun yanı sıra, saç kremi kullanımı ile saçlar daha kolay taranmakta, bu sayede tarama ile ortaya çıkan saç kırıkları önlenmektedir.
 
Saçların daha sağlıklı ve güçlü olması için, belli periyotlar dâhilinde ekstra bakım uygulamak gereklidir. Bu bakım süreçleri için yoğun bakım maskeleri ve saç bakım kürleri uygulanarak, saçın kaybettiği gücü geri kazanması mümkün olmaktadır. Bu bakım maskeleri, saçın yapısı ve türüne göre doğru seçildiği takdirde, saçların daha gür olmasına yardımcı olmakta, saç dökülmelerini azaltmakta ve saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olmaktadır.

Saçlar, günlük yaşam içerisinde, dış etkenlere en fazla maruz kalan alanlardan bir tanesi olup, saçların bu etkilere karşı korunması gerekmektedir. Ayrıca, ısı ile saç şekillendirme ve boya ile de saçlar çoğu zaman zarar görmekte ve yıpranmaktadır. Bu nedenle, durulanmayan saç bakım kremleri, saç koruma spreyleri kullanılarak, saçların korunmasına yönelik bakım yapılabilir.