Permalı Saçı Korumanın Yolları

Saçlarınız permalıysa ya da biraz imaj değişikliği yapmak için kıvırcık saçlara sahip olmak istiyorsanız unutmayın ki saçlarınızın biraz daha fazla özene ihtiyacı vardır. Perma yapımında kullanılan kimyasallar saçınızda yıpranmalara neden olur. Unutmayın ki perma saçlarınıza istediğiniz şekli vermenizi sağlar ama kurumasına da neden olur. Sonuç olarak kimyasal bir işlemle saçınızın yapısını değiştiriyorsunuz. Bu yüzden permalı saçlar daha fazla neme ihtiyaç duyar.
 
Saçlarınızın yapısı, kuruluğu, dalgalı ya da düz olması permanın kalıcılığında değişiklik gösterebilir. Kalıcılık süresi her saçta farklılık gösterebilir.
 
Özelikle sıcak yaz günlerinde güneş ışınlarından saçınızı korumalısınız. Permalı saçlar için üretilmiş özel şampuanları kullanmanız da faydalı olacaktır. Yine de haftada 3 kezden daha fazla şampuan kullanmamaya çalışın çünkü saçı fazla yıkamak da saçı kurutur. Sıcak bakım yağları kullanmanız faydalı olacaktır. Hem saçlarınızı kurumaktan kurtarır hem permanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Kuru saçlar için olan nemlendiricili maskeler kullanarak saçınızın nem dengesini sağlayabilirsiniz. Perma işleminden sonra saçlarınızı en erken 2 gün sonra yıkamalısınız. Mümkünse yine 2 gün boyunca saçlarınızı toplamayın. Böylece permanın kalıcılığını arttırmış olursunuz. Saçlarınızı mutlaka perma tarakları ile taramalısınız. Bigosuz fön kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Şekillendirme yaparken köpük tercih ederseniz yumuşak buklelere sahip olabilirsiniz. Küçük ayrıntılara dikkat ederseniz ve saçınıza bakım yapmayı ihmal etmezseniz permanızı uzun süre kullanabilirsiniz. Ayrıca saçınız da yıpranmaz.

Permalı saçlarınızı uzun süre kullanmak yapacağınız bakımla mümkün olacaktır. Bukleli ve bakımlı saçlarınızı ile harika görünmek çok kolay.