MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ

Mevsimsel saç dökülmesi, mevsimler arası geçişler sırasında saçlarda normal rutinden daha fazla dökülme görülmesi durumudur. Özellikle, ani sıcaklık değişimlerinin yaşandığı, yaz-sonbahar ve kış –ilkbahar arası mevsim değişikliklerinde daha fazla kendini hissettiren mevsimsel saç dökülmeleri, istisna durumlar dışında, normal sayılan bir durum olarak değerlendirilmektedir.
 
Mevsimsel saç dökülmeleri, genel olarak, geçici bir saç dökülmesini işaret etmekte olup, ortalama 1 – 2 haftalık bir süreçte gerçekleşmektedir. Normal şartlarda saçlar, saç köklerinden çıkar, büyür ve sonrasında cansızlaşarak dökülmeye başlarlar. Bu süreçte yeni saçların çıkması ile saçın sürekli kendini yenilemesi söz konusu olmaktadır. Mevsimsel geçişlerde, bu normal sürece, mevsim değişikliklerine bağlı sıcaklık değişimleri,  bahar ya da kış depresyonu ve stres faktörlerinin eklenmesiyle saç dökülmeleri daha fazla olmaktadır. Ek olarak, sigara ve alkol kullanımının da saç dökülmelerini arttırdığı gözlenen bir durumdur. Mevsimsel saç dökülmelerinin nedeni de bu faktörlerin en fazla bu geçişlere bağlı olmasına bağlanmıştır.
 
Her yaş grubunda görülebilen mevsimsel saç dökülmeleri, yine de normal seyirde bir dökülme ile gerçekleşmekte olup, yoğun bir saç dökülmesi söz konusu değildir. Diğer bir ifadeyle, mevsimsel saç dökülmesi sonucu, kişinin saçlarında bir seyreklik oluşmamaktadır. Ayrıca, saç dökülmeleri ani olarak değil, gün içerisinde sürekli şekilde gerçekleşmektedir.

Mevsimsel saç dökülmelerine karşı, özellikle bakır ve çinko içerikli ve protein ağırlıklı beslenmek ve stresten uzak durmak faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra, saç onarıcı bakım ürünlerini kullanmakta, saçların gücünü arttırmak açısından, mevsimsel saç dökülmesinin etkilerini azaltmaya yardımcı öneriler arasında yer almaktadır.