Kuru Saçlar

Nasıl ki cildimiz yeterli oranda yağ üretemediği zaman ciltte ciddi oranda kuruluk meydana gelir, aynı şekilde kafa derisinde yer alan yağ bezeleri saç gövdesini tamamen kaplayacak şekilde yağ üretemediği durumlarda saç telleri kuru bir hale gelir ve bu durumda kişiler kuru saça sahip olur. Bu saç tipine sahip olan kişiler perma, boyama ya da fön ile saç şekillendirme işlemi yaptırdıkları zaman kuru olan saçları çok daha hızlı bir şekilde kurutacak ve saç telleri kırılacaktır. Bu tarz saçın en önemli özelliklerinin başında, nemi saçında tutamaması gelmektedir. Genellikle orta yaşlı insanlarda görülen bu saç tipi, kimi zaman her yaştan çocuklarda görülebilmektedir.  

Hızlı bir şekilde sertleşmeye ve kırılmaya başlayan kuru saçlara temizlenirken ya da bakım yapılırken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Şampuandan başlayarak gerekli olan tüm bakım ürünlerinde kuru saçlara özel ürünleri kullanmak, saç derisinin ihtiyacı olan nemi vermeye yarayacaktır. Bu saç tipine sahip olan kişiler özellikle de yaz aylarında saçlarına çok dikkat etmeli, saç koruyucu sprey kullanmadan saçlarını direkt güneş ışığına maruz bırakmamalıdır.

Kuru saç tipine sahip olan kişilerin saçlarını mümkün olan en az şekilde kimyasallara maruz bırakması gerekmektedir. Eğer ki saçların boyanması gerekiyorsa bu işlemi yapmadan önce boyalar araştırmalı ve içeriğinde kimyasal bulunmayan doğal boyalar kullanılmalı ve boyama işlemi sonrasında saçın çok daha fazla kurumasını engelleyecek bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.