KIRILAN SAÇLARIN BAKIMI

Kırılan saç tellerini onarmanın bir yolu elbette ki yoktur ancak kırılmasını önlemek bizim elimizde. Çok sık rastladığımız bir durumdur saç kırılmaları. Peki ne yapmalıyız?
 
Saçlarımızı çok sık boyatmamalıyız, yoğun kimyasallar ile saçlarımızı çok yormamalıyız, ısı ile çalışan cihazları dikkatli kullanmalıyız. Günümüzde saç maşaları, saç düzleştiricileri, saç kurutma makineleri devamlı olarak kullanımına ihtiyaç duyduğumuz aletlerdir. Bu aletleri bilinçli kullanmadığımız da saç kırılmalarına davetiye çıkartmış oluyoruz.
 
Kullandığımız tarakları seçerken bile dikkat etmeliyiz, saçımızın teline ve yoğunluğuna uygun mümkünse profesyonel saç tarakları kullanmalıyız. Saçımızı devamlı nemli tutmak, yağ oranını düşürmemek de oldukça önemlidir. Uzun süre kesim görmemiş saçlar da saç kırıklarının artmasına neden olur. Düzenli şekilde yapılan kesimler saçımıza iyi gelecektir. Beslenme düzenimiz de önemlidir. Mümkün olduğu kadar saçımızı güçlendirecek ve besleyecek gıdalar tüketerek saç sağlığımıza fayda sağlayabiliriz. Örneğin E vitamini yönünden zengin besinler ( fındık, fıstık, badem v.b. ) tüketerek saç sağlığımızı korumaya destek olabiliriz.En az ayda bir kere saçımıza doğal ürünler ile bakım yapmamız hem saçımızdaki yıpranmalara hem de oluşabilecek saç kırıklarına iyi gelecektir.

Yanlış saç bakım ürünleri, yanlış şampuan ve yanlış saç kremleri de saçımızı zayıflatır ve kırılmasına neden olur. Bu nedenle kullandığımız ürünlerin saç tipimize uygun olmasına ve güvenilir ürünler olmasına dikkat etmeliyiz. Kimyasal ürünlerin çok kullanıldığı her uygulama saçımıza zarar verir, kurutur ve yıpratır. Saçımız ne kadar bakımlı ve güçlü olursa saçımızdaki kırıklarda o kadar az olur. Saç bakımı ihmale gelmez, saçınızı koruyun.