KERATİNLİ ŞAMPUAN NE İŞE YARAR?

Keratin maddesi insan vücudunda üretilen ve daha çok dış etkenlere dayanıklı bir yapı oluşturması nedeni ile büyüyen maddenin adıdır. Doğada bulunan hayvanlarda da onları koruyan boynuz ve pençelerin de ana maddesini oluşturan keratin, insan vücudunda da düzenli olarak büyüme ile başta saçlarımızı oluşturur. Bakım ve onarım ile birlikte daha gür ve sağlıklı saçların olması da vücudun keratin üretimine bağlı olarak değişkenlik gösterirken, bu alandaki gelişmeler insanların bakım malzemeleri ile bu eksikliği kolayca giderebilmelerine olanak tanımıştır.  
 
Saç temizliği ve bakımının en vazgeçilmez unsuru olan şampuanlar, değişik formüllerle hazırlanırken, asıl amaçları daha temiz, sağlıklı ve parlak saç oluşumuna destek vermeleri şeklindedir. Çoğu insan keratinli şampuan ne işe yarar bilmez ama bu içeriği zengin olan şampuanlar, saçlarla son derece uyumlu olması nedeni ile hem bakımda hem de onarım tedavisinde en etkili yollardan biri olarak karşımıza çıkar. Aslında son derece sert ve sağlam bir madde olan keratin, saç tellerinin çok ince olmasından dolayı kolayca şekle girebilmekte ve dış görünüşe çok önemli katkılarda bulunabilmektedir.

Saça fön çekmek ve ona değişik şekiller vermek, çoğu zaman saçların yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. En büyük sorun olan saç dökülmesini de hızlandıran bu davranışlardan önce keratin takviyeli formüllü bakım ve onarım ürünleri, saçları daha sağlam bir yapıya getireceği için daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını da sağlayacaktır.