KERATİN NEDİR? NE İŞE YARAR?

İnsan vücudunda birbirinden çok farklı maddeler bulunurken, bu maddelerin her birinin farklı görevleri mevcuttur. Diş, tırnak, deri ve saçlarımızın oluşumuna katkı sağlayan keratin maddesi, bu sert yapılı organların oluşumunu sağlarken, bu tür organların en zorlu şartlara maruz kaldığını da unutmamak gerekir. Nasıl ki tırnaklarda oluşan hassaslıkların doğurduğu olumsuz sonuçları keratin takviyesi ile çözme yoluna gidiyorsak, aynı şekilde saçlarımız için de bu yola başvurmak en mantıklı yollardan biri olacaktır.
 
Güzel görünmenin en önemli unsurları içinde her zaman için kendine yer bulan saçlarımızın da ana maddesi keratin olduğu için bu organlara yapılacak keratin takviyeli çözümlerin de en mantıklı yol olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Günümüzde saç onarıcı bakım malzemesi yapılırken, hazırlanan karışımların keratine herhangi bir zarar vermemesi esası göz önünde bulundurulurken, yapılacak bakımlarda özellikle keratin katkılı takviyelerin çok daha olumlu sonuç verdiği defalarca saptanmıştır. İnsan vücudunda pek çok madde, salgı ya da büyüme yolu ile ortaya çıkarken, vücudun bu malzemeleri üretmesi de son derece önemli olmuştur.

Keratin nedir? Ne işe yarar? Konusu üzerinde çoğu insan kafa yormasa da özellikle saç bakım uzmanları bu konu üzerinde aralıksız çalışma yürüterek, keratine bağlı gelişmelerde en sağlıklı büyüme ve yenileme unsurlarının gelişimini kontrol etmeye çalışmaktadırlar. Saç bakım ürünlerinin çoğunda bulunan keratin takviyeli formüller de bu çalışmaların bir sonucu olarak görülebilir.