Havuç Yağının Saça Faydaları

Havuç yağı, havucun çekirdeklerinden elde edilen bir yağ olup, içeriğinde E, C ve A vitaminleri ile potasyum ve saçlar için çok faydalı olan beta karoten bulunmaktadır. Antioksidanlar açısından da zengin olan havuç yağı, bu sayede, saçların hem sağlıklı, hem de güçlü ve canlı görünmesine yardımcı olan bir bakım yağı olarak nitelendirilmektedir.
Çoğunlukla saçların daha hızlı ve sağlıklı uzaması ve saç köklerinin daha güçlü olması için kullanılan havuç yağı; bu faydalarının yanı sıra, saç köklerindeki kan akış hızını arttırmakta ve saç derisinin nem dengesini koruyarak, saç dökülmelerini ve saçların kurumasını önleme açısından da oldukça etkilidir. Ek olarak, saçların daha yumuşak ve parlak olmasını da sağlayan havuç yağı, koparak dökülen ve çabuk kırılan saçlar için gözle görülür ölçüde fayda sağlamaktadır.
 
Kimyasal madde barındırmayan doğal içeriği ile, saçın yapısına zarar vermeyen havuç yağı, düzenli kullanımında yıpranmış ve cansız saçların yenilenmesini sağlar. Özellikle yaz aylarında daha fazla kurumaya meyilli olan saçlar için daha sık uygulanması tavsiye edilen havuç yağı, aynı şekilde, kış aylarında da 2 haftalık aralıklarla uygulandığında saçları korumaya yardımcı olmaktadır.

Saç bakımında havuç yağı ile saç derisine masaj yapılması, saç köklerinin nefes almasını sağlayarak, köklerin güçlenmesini ve saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. Havuç yağı oldukça kuvvetli bir esansiyel yağ niteliği taşıdığından, hassas saç derisinde tahrişe sebep olabilmektedir.  Bu noktada hassas cilt yapısına sahip kişilerin, havuç yağını zeytinyağı ya da jojoba yağı ile seyrelterek kullanmaya dikkat etmeleri önem taşımaktadır.