Havuç ve havuç yağının saça faydaları

Günümüzde saç bakımı için üretilen çoğu meyve özleri ve doğal yağlar içeriyor.Saç bakımında havuç yağıda kullanılabilen seçenekler arasındadır. Havuc yağının saça faydaları içinde bulunan sağlıklı saç telleri için gerekli E-C-A vitaminleri potasyum ve diğer antioksidanlar ileri gelmektedir.Aynı zamanda havuc özleri ile saç uzamasını hızlandırmak mümkündür.Havuc yağını aktarlardan almak mümkündür.
 
Saç Dökülmesini Etkileyen Faktörler: Saç dökülmesi büyük oranda kalıtsal sebeplerden dolayı ortaya çıkar.Lakin dengesiz beslenme nedeniyle vitamin ve mineral eksikliklerinin saç dökülmesine neden olan bazı etkenlerdir.Eğer saç dökülmesi kalıtsal ise yani aile ve akrabalardan kaynaklı yani ırsi ise beslenmenizi düzenleyerek durdurmanız mümkün değildir.Ancak saçlarınızın saçlarınızın daha sağlıklı ve hızlı dökülmesini önlemek için beslenme programıyla sağlıyabilirsiniz.Saçlarınız belirli bir neden olmadan dökülmeye başlamıssa farklı bir hastalık belirtisi olabilir bir doktora muayene edilmenizi tavsiye ederiz.
 
Havuc Yağıyla Saç Bakımı: Havuc yağıyla saça bakım yapılması oldukça basit ve kolay bir işlemdir.Bir kaseye yarım çay bardağı kadar havuc yağını dökün bu yağı parmak uçlarınızla saç derisine masaj yaparak ovalayın.Yaptığınız bu masaj saç derinizin kan dolaşımını hızlandırarak saç derinizin daha fazla oksijen almasını sağlıyacaktır.Bu masajı 10 dakika uyguladıktan sonra su ve şampuanla yıkayın bu bakımı haftada 1-2 kez denedikten sonra değişime tanık olacaksınız.
 
Havuç Kürüyle Saç Uzatma Yöntemi:Havuç kürü ile saç uzatmayı pek çoğunuz duymuşsunuzdur. 

Bu gün sizlere sinameki kürüne alternatif olarak kullanabileceğiniz bu havuç kürün tarifini vereceğim. 
 
* 2 adet orta boy havuç
* 1 adet yumurta
* 3 su bardağı su
* 1 tatlı kaşığı badem yağı yada zeytinyağı
 
Hazırlık Aşaması: 
Havuçlar rendenir ve 3 su bardağı su kaynatılıp havuçlar içine dökülür.15-20 dk. kaynatıldıktan sonra ağzı kapalı bir şekilde soğumaya bıraklır.Hazırlanmış olan bu havuç çayının içerisine çırpılmış yumurta ve yağ ilave edilir.böylece havuç maskesi hazırlanmış olur.
 
Uygulama:
Uygun bir uygulama şişesine koyduktan sonra sık sık çalkalayarak önce saç diplerine uygulanır ve 5 dakika kadar masaj yapılır. Ardından kalan malzeme tüm saça uygulanır ve streç film vb. gibi bir malzemeyle sarılır. (kan akışını engelleyecek kadar sıkı bir şekilde sarılmamalıdır) .