HAVA ALMAYAN SAÇLAR SAĞLIKLI MI?

Çoğu bayanın saçını sımsıkı sarması, ister istemez insanın aklına hava almayan saçlar sağlıklı mı sorusunu getirir. Her ne kadar saçlar sıkıca sarılmış olsa da aslında hava alır konumdadır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu ise saçların güneş ışığından yararlanması konusudur. Nasıl ki insanın herhangi bir yeri güneşe fazla maruz kaldığında sorunlu bir durum ortaya çıkıyorsa, güneş ışığı almadığı durumlarda da bazı sorunların baş gösterdiğini belirtmek gerekir. Sağlıklı yaşam için gerekli olan ışınları güneşten alırız.

Saç bakımı konusunda ince detaylı yürütülen laboratuvar araştırmalarında, güneşin sağladığı faydalı unsurları içinde barındıran şampuan ve saç kremi üretimine, özellikle bizim gibi muhafazakâr toplumların durumu düşünülerek önem verilir. Gelinen aşamada saçlara ekstra bakım uygulayacak formüllerin ortaya çıkması sağlanmıştır. Bu tip dış etkenlerin de içinde kapsandığı formüllü saç bakım araçlarını kullanırsak, hava almayan saçlar sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı? Bu duruma daha kesin bir çözüm bulmak mümkün olur.

İnsan vücudunda keratini destekleyen vitamin B ve B grubu vitaminlerden oluşur. Güneşten ise vücudumuz için gerekli olan D vitamininin nerede ise % 90 gibi çok önemli bir rakamını sağlarız. D vitamini alımı ile metabolizma dengesi sağlanırken, bu durumun dolaylı yollardan da olsa saç bakımına önemli katkı yaptığı söylenebilir. Saçlarını kapatmayı tercih eden insanlar zamanla saçlarını havalandırma ve güneşlendirme yoluna giderek bunun bir sorun olmasını engelleyebilirler.