Hava Almayan Saçlar İçin Öneriler

Saçların bakımının nasıl olacağı her bayanın merak ettiği konuların başında gelir. Bir kadının saçları ne kadar sağlıklıysa kendisini o kadar mutlu hissetmesi kaçınılmazdır. Tesettür ya da sürekli şapka kullanan kadınlar da uzun saatler hava alamayan saçları için bakım önerileri aramaktadır.

Saçların sağlıklı ve güzel görünmesi öncelikle aynaya bakan gözler için önemlidir. Kendimizi iyi hissetmemiz, güzel görünmemize en büyük katkı sağlayan saçlarımızın bakımıyla doğru orantılıdır. Saçların sürekli kapalı durumda bulunması ve hava alamaması kimi sorunları da beraberinde getiriyor. Kaşıntı, kepeklenme ve saç dökülmesi bu sorunların başında yer alıyor.

Çözüm ise etkili bakımla geliyor. Saçlar düzenli olarak taranıp havalandırılmalı ve saç diplerine masaj yapılmalıdır. Her akşam, sabah ve gün içerisinde fırsat bulunan anlarda bu bakımların yapılması birçok problemi arkada bırakıyor. Ayrıca saç maskelerinden de en az haftada bir kez yararlanılmalıdır. Kullanılacak ürünlerin doğal olması maskenin etkinliğini artıracakır.

Saç dökülmesi ve kaşıntıdan şikayet eden kadınların evde rahatlıkla hazırlayabileceği bitkisel bakım kürleri oldukça işe yarayacaktır.

Saç dökülmesi ve kaşıntı için uygulanacak kür

Malzemeler

1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı badem yağı
1 çorba kaşığı susam yağı

Malzemeler bir kaba alınarak ocakta çok sıcak olmayacak şekilde ısıtılır. Yağları ısıtmaktaki amaç kan dolaşımını hızlandırmasına yardım etmektir. Isıtılan bu karışım ılıkken saç diplerine masaj yaparak yedirilir. Saçlar nemli bir havluyla sarılır ve bu şekilde yaklaşık iki saat beklenir. Ardından soğuk su ile derinlemesine yıkanır.

Saç dökülmesini önlemek için kür

1/2 paket yaş maya
2 çorba kaşığı ılık süt

Malzemeler bir kapta macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Hazır hâle gelince saç diplerine ve uçlarına masaj yaparak sürülür. Saçlar toplanır ve nemli bir havluyla sarılır. Bu şekilde kür saçlarda yaklaşık 45 dakika bekletilir. Maske ılık su ile saçlara zarar vermeden yavaşça temizlenir.

Saçların nefes alması için uygulanacak kür

1 çorba kaşığı karbonat
1 çorba kaşığı içme suyu

Malzemeler bir kapta karıştırılır ve hazır hale geldiğinde (karbonat eridiğinde) saç diplerine masajla yedirilir. Karışımın saça daha fazla nüfuz edebilmesi için nemli bir havlu ile saçlar sarılır. Kür yaklaşık bir saat bekletildikten sonra ılık suyla durulanır.

Her derde deva sirke ise son durulama suyuna eklendiğinde saçlarınıza hem sağlık hem parlaklık verecektir.