HAVA ALMAYAN SAÇLAR DÖKÜLÜR MÜ?

Özellikle saçını örten hanımların kendilerine ya da bu konunun uzmanlarına sıkça sordukları bir soru olan “hava almayan saçlar dökülür mü” sorusu, aslında cevabı içinde olan bir sorudur. Doğada ister bitki olsun ister hayvan ya da insan, hepsinin havadan ve güneşten aldığı çok önemli yardımcı yaşam destekleri vardır. Bunlardan birinin kesilmesi ya da eksik alınması, sağlığı olumsuz anlamda etkilerken, saç bakımı gibi bir konuda da bu faktörlerin etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Saç dökülmesi saçlar kadar saç derisinin de tetiklediği etkiler ile meydana gelen bir durumdur. Saç dipleri yeteri derecede hava almazsa o zaman saç dökülme riski artarken, bazı bitki tohum yağları ve özellikle çabuk büyümesi ile bilinen bitkilerin, bu problemi ortadan kaldırdığı uzmanlar tarafından söylenmiştir. Eğer evde kolayca hazırlanan ve uygulanan bir formül kullanarak saçlarınızın, özellikle de köklerinin daha sağlam olmasını sağlayabilirsiniz. Saç bakım kürlerinin en etkili olduğu dönem 2 hafta ile sınırlıdır. Bu süre ortalama ve ideal bir süre olup, zamanın aşılmasının yarardan çok zarar getirebileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Normal saç uzama ölçüsü olan üç günde 1mm uzunluğu yakalamak çok önemlidir. Bunula birlikte saç köklerinin saç derisi içinde sağlam bir şekilde durmasının da dökülme karşıtı duruşta çok büyük önemi vardır. Gerekli B vitamin çeşitlerinin alınması ve zamanında yapılan saç bakımına dikkat edilmesi, saçların daha az dökülmesine neden olacaktır.