Hava Almayan Saç Uzar mı?

Bir kadının en çok merak ettiği soruların başında gelir saçlarının ne zaman uzayacağı. Sürekli kontrol eder durur uzamış mı bir cm daha... Her kadının merak ettiği bu soru, tesettürlü kadınlar için de merak konusudur. Hava almayan saçlarını sağlıklı bir şekilde uzatacak olan yöntemler ararlar..

Saçların uzamamasının ardındaki gerçek ise kapalı kalması değil, genellikle beslenmenin sağlıksız oluşudur. Beslenmesine dikkat eden bir kadın, saç bakımını da düzenli olarak yaparsa saçlarının uzamaması için hiçbir sebep kalmayacaktır.

Saçın kökündeki hücrelerin bölünerek çoğalması sonrası saçlar uzamaya başlar. Sağlıklı bir saç her ay ortalama 2.5 cm uzar. Uzama belirli bir dönemden sonra yavaşlar. Yavaşlamanın ardından dökülen saçların yerine ise yenisi çıkar. Bu döngü zaman içerisinde defalarca kez tekrarlanır.

Saçların havasız kalmasının saç uzamasında etkili olduğu düşünülmemektedir. Havasız kalması daha çok saçların sağlığına etki eder. Saçlar özellikle sağlıklı beslenmeyle doğru orantılı olarak uzamaktadır.

Uzamayı etkileyen faktörlerin arasında biyolojik ve çevresel koşullar da yer alıyor. Saç uzaması hiçbir zaman durmaz ancak kadınlarda uzamanın en yoğun yaşandığı dönem 15-40 yaşları arasındadır.

Genel sağlık durumunda bir sorun varsa bu da saç uzamasını etkiler. Aynı zamanda mevsim geçişleri de saç uzamasına etki eder.

Saç diplerinin hava almamasının uzamaya etkisi çok gözlemlenmese de düzenli olarak havalandırılmayan saçların döküldüğü bir gerçektir. Özellikle tesettürlü kadınların saç diplerine her gece yatmadan masaj yapmaları ve tarayarak saç diplerini havalandırmaları saçın uzamasına olmasa da kalitesine fayda sağlayacaktır.