HANGİ SIKLIKLA ŞAMPUAN KULLANILMALI?

Her ne kadar saça bakım yapıp, onun güzelliğini sağlasa da şampuanlar içerdikleri farklı maddeler sebebi ile aşırı kullanımda yarardan çok saçlara zarar açabilir. Şampuan kullanmanın da bilinçli bir yöntemi olup, bütün şampuan kullananlar hangi sıklıkla şampuan kullanılmalı, bunu çok iyi bilmelidirler. Günlük ya da gün aşırı şampuan kullanmak mümkün iken aslında kullanım oranı olarak aynı ölçünün korunmasına dikkat edilmelidir. Marka kalitesine güvenilen şampuanlar tercih edilmek sureti ile ıslak saça yaklaşık bir tatlı kaşığı şampuanın masaj yapar şekilde hafifçe ovalanarak sürülmesi ve çok iyi durulanması çok önemlidir.
 
Her gün saç yıkama şansı bulamayanlar da gün aşırı şekilde şampuan kullanırken, günlük kullanımın iki misli ölçüde şampuan kullanılabilir. Şampuan yumuşaklık ölçüsü kullanımda önemli bir ölçüt olarak alınmalı ve daha çok bu tür yumuşak ve bitki özlü şampuanlar tercih edilmelidir. Şampuan kullanımı kadar sonrasında bol su ile durulama konusu da büyük önem taşırken, bu tür sistemli olarak şampuan kullanımının saçlar için uygun bir bakım unsuru olduğunu söylemek mümkündür. Şampuanın saça uygulanmasında da çok uzun bir süre kullanılmamalı ve saça yedirme için yapılan ovmanın birkaç dakikayı geçmemesi gerekir. Aksi halde kısa vadede saça yarar sağlayan kimyasalların, uzun vadede verebileceği zarar da gözden kaçırılmamalıdır.    

Şampuan kullanımı için önemli konulardan biri de istikrarlı bir seçim yapmaktır. İmkânlar elverdiği sürece aynı marka ürünü şampuan kullanımı genelde çok olumlu sonuç veren bir davranış biçimi olacaktır.