GÜZELLİĞİN ANAHTARI SAÇLAR

İnsanlar için saç son derece önemli bir unsurdur. Saç insanlarda kendine duyduğu güveni arttıran daha mutlu hissetmesini sağlayan dış görünüşün göze çarpan en önemli ögesidir. Erkeklerde saç dökülmesi sorunu özellikle son yıllarda kimyasal ürünlerden dolayı sıklıkla görülmektedir. Bu sorunlar için bitkisel kürler hazırlanmakta insanların faydalanması sağlanmaktadır. Bu kürler hazır olarak satıldığı gibi evlerde kolaylıkla yapılabilecek kürlerdir. Saç dökülmesi için özellikle sarımsak yumurta ve zeytinyağı üçlüsünden oluşan kürün faydalı olduğu bilinmektedir.

Bununla birlikte güçlü parlak uzun saçlar her bayanın hayalidir. Kimilerinin genetik yapısından dolayı kimilerinin ise bakımsızlıktan saçları cansızdır çok geç uzar. Bu sorun kadınların çoğunda yaşanmaktadır. Bunun için uzmanlar tarafından önerilen çeşitli kürler vardır. Bu kürler arasında parlak saçlar için sirkeli limon kürü ballı zeytinyağlı kür sağlam ve uzun saç için havuç kürü gibi kürler bulunmaktadır.

Saç için havuç kürü gerek içerisindeki malzemeler gerek yapılışıyla pratik ve ekonomiktir. Yapılması gerekenler sacın boyuna ve gürlüğüne göre kısa saçlar için 3 uzun saçlar için 5 çay bardağı kaynamış suya iki ya da üç adet rendelenmiş havuç atılarak 10-15 dakika kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra havuçlar sıkılır ve bu suya bir yumurtayla çırpılmış badem yağlı karışım eklenir ve saça uygulanır. 1 ya da 2 saat bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Kür etkisini bir hafta içinde görülür bu etkiye göre kürün uygulamasına haftada bir veya iki defa devam edilebilir.

Bu kür sayesinde saç dipleri nemlenir ve kuruma azalır saç kökleri güçlenir saç diplerine kan akışını artırdığı için saçın sağlamlaşmasını sağlar bu sayede koparak dökülmeler azalır.