DÖKÜLEN SAÇLAR HANGİ DURUMDA YENİDEN ÇIKAR?

Saçların büyümesi için insan metabolizmasının düzgün çalışması gerekir. Bunun için de alınması gereken vitamin ve dengeli besinler, saç büyümesinde önemli rol oynar. Bu gibi beklenmedik saç dökülmelerinde eksikliği duyulan besinler ve buna bağlı olarak gerekli vitaminlerin alınması, zamanla bu dökülen saçlar hangi durumda yeniden çıkar konusuna açıklık getirecektir.
 
Dökülen ve yerine yeniden çıkan saçların, aynı şekilde güçlü olmasını beklemek yanlış olacaktır. Bu döngüyü sağlayacak takviyeli gıdaların alınması ile birlikte evvela ince bir tüy şeklinde çıkacak olan saçların zaman içinde güçlenmesini beklemek en yerinde yaklaşım olacaktır. Dengeli bir protein, mineral ve vitamin takviyeli besinlerin vücuda yeterli derecede girmesi ile birlikte fonksiyonların düzgün şekilde çalışmasını beklemek, saçların yeniden çıkması için de en geçerli gerekçeyi ortaya çıkaracaktır. Saçların tekrar çıkmasını beklemek biraz zaman alabilir. Tüylerin kendini toplaması ve saç teline dönüşmesi bazen 3 yıl gibi bir süre alacağı için, bu yolda biraz sabırlı olmak gerekebilir.

Bilim insanları uzun yıllardan beri saç telleri üzerinde yaptıkları çalışmalarda B grubuna ait vitaminlerin saç gelişiminde en etkin unsurlardan olduğu nu dile getirmişlerdir. Bununla beraber son dönemde yararları ortaya konan havuç ve benzeri bitkilerin de bu süreci hızlandırma konusunda etkin rol oynadığını akıldan çıkarmamak gerekir. Kozmetik, temizlik ve bakım üzerine üretim yapan sektör kollarının da insanların bu ihtiyacına cevap verme çalışmalarını göz önünde bulundurmak gerekir.