BOYALI SAÇ SAĞLIKSIZ MI?

Saça uygulanan ve çok kısa süre içinde saçın rengini tamamen değiştiren uygulama, ister istemez insanın aklına, boyalı saç sağlıksız mı? Sorusunu getirmektedir. Saça doğal rengini veren ve pigment dediğimiz renk maddesi, insanın doğal yapısı içinde olup, insan vücudunda yeterli oranda bulunur. Saçlarımıza rengi bu madde verirken, makyaj ve güzellik konusuna oluşan yoğun ilginin, insanların orijinalinden çok kendi istedikleri saç rengini aramalarına neden olmuştur.
 
Saç boyası yapımında kullanılan maddelerin, saç rengini kolayca değiştirebilmesi için yoğun içerikli kimyasallardan elde edildiği çok iyi bilinmektedir. Çok etkili olan bu boyaların saç rengini kolayca değiştirmesi de bu güçlü formüllerine dayanmaktadır. Burada en çok üzerinde durulması gereken konu ise bu malzemelerin, saç pigmenti rolünü üstlenen hücreleri bertaraf edip, onların yerine geçmesidir. Bu durum çoğunlukla geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilmektedir. Suni olarak yapılan boyamaların ilk günlerinde yeni boyanan saçlar, her ne kadar sağlıklı görünse de aslında çok sağlıksız olmadığı kısa zaman içinde kolayca görülecektir.

Bütün bu inceleme ve yapılan işlemler ışığında boyalı saç sağlıksız mı sorusunun cevabını bulmamız çok daha kolay olacaktır. En sağlıklı saçın ise kendi orijinal şekli ve rengi olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Eğer saçı boyamak istiyorsanız, bunu kimyasal yollardan değil de bitkisel yollardan da çözebilirsiniz. Sonuç belki tam istediğiniz gibi olmayabilir fakat bu durumda saçlarınızın büyük oranda zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.